Úřad průmyslového vlastnictví

Strojové překlady patentů z 29 evropských jazyků zdarma


Od konce roku 2013 Evropský patentový úřad (EPÚ) poskytuje zdarma službu strojového překladu ("Patent Translate") patentových dokumentů již u všech osmadvaceti úředních jazyků osmatřiceti členských států Evropské patentové organizace (EPO). Uvedený strojový překladač tak v současné době dokáže automaticky přeložit patentové dokumenty v elektronickém formátu z francouzštiny, němčiny, španělštiny, italštiny, portugalštiny, švédštiny, dánštiny, holandštiny, řečtiny, finštiny, maďarštiny, norštiny, polštiny, bulharštiny, islandštiny, rumunštiny, slovenštiny, slovinštiny, češtiny, albánštiny, chorvatštiny, estonštiny, makedonštiny, lotyštiny, litevštiny, srbštiny, turečtiny do angličtiny a zároveň dokáže poskytnout překlad z angličtiny do všech uvedených jazyků.

Překladač byl rovněž doplněn o japonštinu, čínštinu, korejštinu a ruštinu.

Služba strojového překladače je poskytována zdarma od února 2012 prostřednictvím databází EPÚ "Espacenet" a "European publication server", které jsou dostupné na internetových stránkách EPÚ. Služba je realizována na základě dohody mezi EPÚ a společností Google, která umožňuje využívat její technologii strojového překladače.

Vzhledem k tomu, že výsledky strojového překladu patentových dokumentů v případě některých jazyků zatím nejsou v potřebné kvalitě, vývoj uvedené služby překladače "Patent Translate" stále probíhá a na zvýšení kvality strojových překladů se dále pracuje.
 

Oficiální stránka "Patent Translate" s volným přístupem k překladači obsahující instrukce k jeho použití v databázích "Espacenet" a "European publication server":

http://www.epo.org/searching/free/patent-translate.html

Instruktážní film pro použití překladače:

http://www.epo.org/searching/free/patent-translate/film.html

Oficiální zpráva EPÚ k doplnění služby překladače o češtinu:

http://www.epo.org/news-issues/news/2013/20130626.html

Datum poslední aktualizace – 06.05.2020 09:47